Англиско финале во ЛШ, Челси го надигра и го победи Реал Мадрид (ВИДЕО)

by
1 минути читање

Челси против Манчестер Сити ќе игра во финалето од Лигата на шампионите, ново англиско финале во најсилното клупско натпреварување.

По ремито во Мадрид, Реал се надеваше дека можеби ќе победи во Лондон, но не само што не се случи тоа, туку кралскиот клуб не беше ни блиску до триумф.

Челси ја имаше апсолутната доминација, создаде многу шанси за гол, а искористи две.

Резултатот беше отворен во 28. минута кога Вернер искористи една одбиена топка и лесно со глава ја смести во празната мрежа за водство на Челси од 1-0.

Следуваа повеќе зицери на Челси, имаа и статива и неколку можности еден на еден.

Се беше отворено до 85. минута кога по асистенција од Пулишиќ, Маунт ги постави конечните 2-0 и ги реши сите дилеми околу победникот.

Челси заслужено се радува на финале во Лигата на шампионите кое е второ по ред за Томас Тухел.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани