Хрватска со убедлив пораз од Шпанија го стартуваше Европското првенство (ВИДЕО)

by riste
1 минути читање

Хрватите не тргнаа како што посакуваат, напротив доживеаа тежок пораз од Шпанија која одигра одличен меч и победи со 3-0. Сите три погодоци беа постигнати во првото полувреме, но возбудувања имаше и во вториот дел.

Резултатот го отвори Мората во 29. минута по асистенција од Фабијан Руиз, не се чекаше долго на вториот погодок. Само три минути подоцна Руиз се најде во улога на стрелец, одлично ја измеша хрватската одбрана и погоди за 2-0.

Во самиот финиш од првото полувреме по центаршут од Јамал, Карвахал реализираше со глава за водство на Шпанија од 3-0.

Во вториот дел и двете селекции имаа шанси за гол, Јамине Мал пропушти да стане најмладиот стрелец во историјата на Европските првенства, а на спротивната страна Петковиќ не ја реализираше најголемата шанса.

Петковиќ во 80. минута шутираше пенал, но Унаи Симон го одбрани неговиот удар. Од одбиената топка тој даде гол, но со ВАР му беше поништен поради прерано влегување во шеснаесетникот на Перишиќ кој беше асистент.

Хрватска во следното коло нема да има право на грешка против Албанија, а Шпанија ќе се сретне со Италија.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани