Холандија предводена од Гакпо и Мален до четвртфинале (ВИДЕО)

by Стефан
2 минути читање

Репрезентацијата на Холандија ја оправда фаворитската улога и славеш победа од 3:0 против Романија во осминафиналето на Европското првенство.

Романците иако не беа фаворити сепак тргнаа храбро и во почетните минути создадоа по некоја полушанса. Сепак, како што одминуваше времето Холандија се повеќе доминираше и се играше пред голот на Романија.

Колку доминираше Холандија покажуваат и 10-те корнери кои ги имаа само во првото полувреме. Натпреварот го завршија со над 20 удари.

Првиот гол го постигна фудбалерот на Ливерпул Коди Гакпо во 20-тата минута, а на почетокот на вториот дел еден гол и му беше поништен поради недозолена позиција.

Голема работа заврши Гакпо и при постигнувањето на вториот гол кога по еден соло-продор го пронајде Мален на кого му остана да ја смести топката во мрежата за 2:0, Фудбалерот на Борусија Дортмунд во самата завршница го постигна и својот втор гол за конечни 3:0.

Во четвртфиналето Холандија ќе игра против подобриот од вечерашниот дуел помеѓу Австрија и Турција.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани