Саутгејт е на врвот, еве ја листата најплатени селектори на ЕП

by 24 фудбал
3 минути читање

Непосредно пред стартот на Европското првенство се споделуваат разни статистики околу репрезентациите учесници.

Интересна е „математичката“ околу најплатените селектори кои ќе водат земја на континенталниот собир. На врвот на оваа табела очекувано се наоѓа англисиот предводни Герет Саутгејт, пред Нагелсман, Мартинез, Дешамп… Сепак, разликата не е драстично поголема како што тоа е на пример случај во клупскиот фудбал. По водечката четврорка следат Ван Гал и Спалети.

Интересно е дека селекторот на Шпанија се наоѓа на 14-то место, а пред него се предводниците на Швајцарија, Турција, Србија, Хрватска…

 • Листа на плати на селекторите на ЕП:
 1. Герет Саутгејт (Англија) – 5,8 милиони евра
 2. Јулијан Нагелсман (Германија) – 4,8 милиони евра
 3. Роберто Мартинез (Португалија) – 4 милиони евра
 4. Дидие Дешамп (Франција) – 3,8 милиони евра
 5. Роналд Куман (Холандија) – 3 милиони евра
 6. Лучијано Спалети (Италија) – 3 милиони евра
 7. Виченцо Монтела (Турција) – 1,8 милиони евра
 8. Мурат Јакин (Швајцарија) – 1,6 милиони евра
 9. Златко Далиќ (Хрватска) – 1,5 милиони евра
 10. Ралф Рангник (Австрија) – 1,5 милиони евра
 11. Доменико Тедеско (Белгија) – 1,5 милиони евра
 12. Драган Стојковиќ (Србија) – 1,4 милиони евра
 13. Луис де ла Фуенте (Шпанија) – 1,25 милиони евра
 14. Сергеј Ребров (Украина) – 1,25 милиони евра
 15. Каспер Хјулманд (Данска) – 1,15 милиони евра
 16. Силвињо (Албанија) – 0,75 милиони евра
 17. Михал Пробиерж (Полска) – 0,56 милиони евра
 18. Стив Кларк (Шкотска) – 0,55 милиони евра
 19. Франческо Калцона (Словачка) – 0,54 милиони евра
 20. Марко Роси (Унгарија) – 0,3 милиони евра
 21. Матијаш Кек (Словенија) – 0,3 милиони евра
 22. Иван Хашек (Чешка) – 0,25 милиони евра
 23. Едвард Јорданеску (Романија) 0,24 милиони евра
 24. Вили Сањол (Грузија) – 0,2 милиони евра

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани