ПСВ Ајндховен по 25. пат стана шампион на Холандија! (ВИДЕО)

by riste
1 минути читање

ПСВ Ајндховен со победа од 4-2 над Спарта Ротердам на две кола до крајот ја завери шампионската титула во најдобрата холандска лига.

За ПСВ ова е 25. титула шампион на Холандија, прва по шест години. Последен пат претходно тие триумфираа во 2018 година, оттогаш наваму Ајакс беше шампион четирипати, еднаш титулата ја крена Феенорд.

ПСВ е вториот најтрофеен клуб во Холандија, далеку напред останува Ајакс со 36 шампионски титули, трет е Феенорд со 16.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани