Официјално: Челси му врачи отказ на Покетино!

by riste
1 минути читање

Челси соопшти дека Маурисио Покетино веќе не е тренер на сините, клубот е во потрага по нов тренер за следната сезона.

И покрај тоа што имаше одлична серија во финишот од сезоната, Покетино не успеа да се задржи на тренерското столче на Челси.

„Челси може да потврди дека клубот и Маурисио Покетино се договорија меѓусебно да се разделат“, стои во соопштението на Челси.

Покетино се заблагодари на шансата да биде тренер на Челси.

„Благодарам на сопствениците на Челси и спортските директори за можноста да бидам дел од историјата на клубот. Клубот е добро позициониран да продолжи да се движи напред во Премиерлигата и Европа во годините кои доаѓаат“, вели Покетино.

Се шпекулира дека Челси сака да назначи млад тренер за негов наследник, што значи дека отпаѓаат од комбинација Мурињо, Конте и Алегри.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани