Огромна постхумна чест за легендата: Бразил прогласи „Ден на кралот Пеле“

by 24 фудбал
1 минути читање

Бразилската фудбалска легенда Пеле почина на 29 декември 2022 година, кога беше 82-годишен по долго боледување.

Еден од најдобрите фудбалери во историјата доби огромна постхумна почест од страна на својата нација Бразил. Имено, Бразилците решија денот кога Пеле го постигна голот број 1.000 во кариерата меѓу Сантос и Васко Де Гама, 19 ноември, да биде празник.

„Денот на кралот Пеле“ ќе биде називот, а тоа го потврди претседателот на Бразил, Луис Инасио Луна да Силва.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани