Не стивнуваат реакциите за одлуката за суспензија на Демирал: Турција беше казнета како нација

by Стефан
1 минути читање

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше УЕФА поради одлуката да го суспендира дефанзивецот, Мерих Демирал поради неговиот спорен поздрав и гестикулации.

Во изјава за новинската агенција Анадолу, Ердорган кој спомнтано отпатува на четвртфиналето помеѓу Холандија и Турција не штедеше критики за УЕФА.

„Искрено, фрли сенка на Европското првенство. Всушност, ова е казна за Турција како нација“, изјави Ердоган.

За жителите на Турција гестикулацијата на Демирал е национален симбол, а не расизам, па поради тоа тие се изненадени за казната која ја заработи Демирал.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани