Историскиот подвиг ќе им донесе и голема награда: Грузијците добиваат десет милиони евра

by Стефан
1 минути читање

Поранешниот премиер и милијард  Бидзина Иванишвили најави дека ќе донира десет милиони евра на фудбалската репрезентација на Грузија како награда за големата победа против Португалија од 2:0 во последното коло од групната фаза на Европското првенство.

Грузија со оваа победа обзебеди историско осминафинале во своето прво учество на континенталните собори.

Иванишвили кој се проценува на богатство од 4.5 милијарди евра е роден во Грузија, но богатството го стекна во Русија во текот на 90-тите години.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани