Винициус најдобар играч во ЛШ, признание доби и Белингем

by 24 фудбал
1 минути читање

Фудбалерите на Реал Мадрид ја освоја Лигата на шампионите на УЕФА овој викенд, откако ја совладаа Борусија Дортмунд со 2-0 на „Вембли“.

Поради добрите партии на патот до финалето, фудбалерите на „кралскиот“ клуб ги добија индивидуалните признанија. Винициус Жуниор е одбран за играч на сезоната во елитното натпреварување. Во кампањата на Реал тој придонесе со шест гола и пет асистенции.

Покрај него, за најдобар млад фудбалер е одбрана новата ѕвезда на „кралевите“ – Џуд Белингем. Англискиот репрезентативец даде четири гола и подели пет асистенции.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани