Англија во финалето ќе игра за прва европска титула, Шпанија за четврта

by Стефан
1 минути читање

Во недела се игра големото финале на Европското првенство, а во него ќе се сретнат репрезентациите на Англија и Шпанија.

Англија денеска ја победи Холандија со 2:1, додека Шпанија вчера со истиот резултат беше подобра од Франција.

Низ историјата досега Шпанија трипати беше шампион на Европа во 1964, 2008 и 2012, додека Англија се уште не застанала на тронот на Англија.

Пред три години на „Вембли“, Англичаните беа поразени од Италија по изведувањето на пенали.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани