Зошто Габриел Жесус го носи дресот со број 33 во Манчестер Сити?

by
1 минути читање

Кога го договарал трансферот во Манчестер Сити, бразилскиот фудбалер потенцирал дека сака да го носи дресот со број 33.

„Тоа е број кој го носам откако станав професионалец, навистина ми се допаѓа и сакам да го носам уште многу години“ – тоа е официјалното објаснување на Жесус за сајтот на Манчестер Сити откако пристигна во клубот.

Но, спортскиот новинар на Телеграф, Хенри Винтер има друго објаснување. Габриел Жесус е многу религиозно момче и неговиот избор на дресот е поврзан со тоа.

„Габриел Жесус е многу религиозен. Ја одбра 33. во Манчестер Сити поради религиозното значење на бројот (Годините на Исус кога бил распнат на крстот)“ – смета Хенри Винтер.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани