Сари повикува на трпение: Сакам да останам, сигурен сум дека за две години ќе бидеме близу до врвот

by
1 минути читање

Предводникот од
клупата на Челси, Италијанецот Маурицио Сари во интервју за Газета дело Спорт
проговори за плановите околу својата иднина, тој потврди дека сака да остане на
Островот, а воедно повика и на трпение, барајќи време за да ги оствари своите
амбиции.

Дали ќе останам
тука и идната сезона? Да, сакам да останам, англискиот фудбал има еден уникатен
ритам и атмосфера, во Англија натпреварите се играат на едно високо ниво,
можеби и највисоко од било каде, фантастична атмосфера со исполнети стадиони до
последното место, сигурен сум дека за две години работа ќе бидеме близу до
водечките екипи
“ смета Сари алудирајќи на големата разлика која ја направија
Манчестер Сити и Ливерпул од останатите екипи од топ шест во Премиерлигата.

Наполи пред мене
заврши сезона во Серија А со -24 бода зад Јувентус, со мене, во првата сезона
завршивме со -9, па -5, а на крајот со -4, имав само три седмици работа во
летото, како и 11-12 сесии за дефанзивната фаза
“ заклучи Сари барајќи трпение
за да ги оствари своите амбиции со Челси.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани