Рајола им е верен само на парите, еве што бара од Јувентус за Де Лихт да потпише а во меѓувреме чека нов предлог од ПСЖ

by
10 минути читање

Каде ќе игра Матајс де Лихт следната сезона е прашање на кое тешко е да се даде одговор. Проблем е тоа што неговиот агент Мино Рајола е верен само на парите, па кој ќе понуди највеќе, тој ќе го добие талентираниот дефанзивец.

Пред неколку месеци Барселона си подаде рака со Холанѓанецот, се верува за годишна плата од 6 милиони евра, но потоа Де Лихт доби неколку побогати предлози па играчот се повлече од договорот со „каталонците“.

До пред неколку дена се веруваше дека ПСЖ е неговата следна дестинација, но денеска беше објавено дека Јувентус е во пол позиција.

„Светците“ се разделија со спортскиот директор Антеро Енрике, на негово место го ангажираа Леонардо, и ваквата промена во структурата малку ги забави преговорите со Де Лихт.

Па Мино Рајола го искористи овој вакум да ги обнови контактите со Јувентус, односно директорите Фабио Паратичи и Павел Недвед. Неколку добро упатени извори од Италија (новинарите Ди Марцио и Фабрицио Романо) велат дека барањата на контроверзниот агент се нето плата од 12 милиони евра, плус бонуси како и откупна клаузула од 150 милиони евра. Јувентус на Ајакс ќе треба да му плати помеѓу 65 и 75 милиони евра, и се очекува клубовите лесно да пронајдат „дил“.

И додека двете страни преговараат за овие бројки и деталите, Мино Рајола чека нов предлог од ПСЖ. „Светците“ не се откажуваат од оваа битка и наскоро ќе испратат нова понуда за Де Лихт.

View this post on Instagram

More details about Juventus bid for Matthijs de Ligt – Talks ongoing between Paratici, Nedved and his agent Mino Raiola about the wage: €12M/season + add ons. – There would be a release clause into his contract with Juventus. This is part of the deal, Raiola and the director are speaking about this. – Juventus are going to make an official bid to Ajax for €70/75M. The agreement between clubs would not be a problem. – De Ligt now has to decide about his next club. He’s not accepted any bid yet but he’s considering Juventus offer. – PSG and Barça are still in the race. In particular, PSG was ready to finalize the deal but the change of the sport director (Leonardo in, Antero out) has created some problems. That’s why Raiola has started talks also with Juventus. But Paris Saint-Germain won’t give up and also today had contacts with de Ligt, they hope he can accept their bid. What a battle for one of best CB in the world! #deligt #transfers #FCB #PSG #juventus #juve Nuovi dettagli sull’operazione de Ligt-Juve – Contatti continui tra Paratici, Nedved e Raiola per l’ingaggio: 12 milioni all’anno più bonus come prima offerta. – Puó esserci una clausola rescissoria nel suo contratto con la Juve, se ne sta discutendo con Raiola. – La Juventus offrirà 70/75 milioni all’Ajax e conta di chiudere tra club, non è il problema principale. Più risparmierà sul cartellino, più guadagnerà de Ligt. – de Ligt ora dovrà decidere il suo prossimo club con tutte le offerte sul tavolo, sta seriamente considerando la proposta della Juve. – Il PSG più del Barça è ancora in corsa e ci spera. Oggi nuovi contatti con Leonardo che vuole convincere de Ligt ad accettare l’offerta già fatta giorni fa, la Juve lo sa e deve fare in fretta. Che battaglia per uno dei migliori difensori centrali del mondo! @skysport #calciomercato #matthijsdeligt #ajax

A post shared by Fabrizio Romano (@fabriziorom) on

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани