Испишана историја, Јамал во 45 минути собори два рекорди! (ВИДЕО)

by bojan
1 минути читање
Јамал

Младата ѕвезда на Барселона, Ламине Јамал собори два рекорди на Европските првенства во само 45 минути.

Натпреварот помеѓу Шпанија и Хрватска на вториот ден од континенталниот собир во Германија донесе нова историја.

Ламине Јамал доби шанса од првата минута, и со 16 години стана најмладиот фудбалер со настап на Европските првенства.

До крајот на првите 45 минути беше соборен уште еден рекорд, Ламине Јамал стана и најмалдиот асистент на Европските првенства, откако по неговата нафрлена топка, Карвахал ја затресе мрежата за 3-0.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани