Импресивните настапи му донесоа нов договор, Томори во Челси до 2024

by
1 минути читање

Младиот дефанзивец се избори за настап во стартниот тим на Френк Лампард, тој почна дури 11 од 16 натпревари во Премиерлигата.

Неговите одлични партии му го донесоа и дебитантскиот настап за англиската репрезентација.

Томори е производ од школата на Челси, во клубот е од својата седма година. Во последните години се развиваше како позајмен фудбалер, а во минатата сезона играше за Дерби каде тренери му беше токму Лампард.

„Клубот беше премногу добар со мене, гледајќи како се развивав во фудбалер и личност која што сум денес. Остварување на сонот за мене е ова потпишување на нов петгодишен договор. Навистина сум среќен што клубот покажа верба во мене и возбуден сум да продолжам понатаму“, изјави Томори.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани