Донарума се сели во Премиерлигата, два клуба по потписот на голманот!?

by
1 минути читање

Младиот и перспективен голман на Милан, 18 годишниот Џанлуиџи Донарума се наоѓа во центарот на вниманието во фудбалска Европа откако се одолговлечија преговорите за продолжување на соработката.

Договорот на Донарума со Милан е до јуни 2018, талентираниот голман во неколку наврати нагласуваше дека сака да остане во клубот за кого навива од своето детство и дека желба му е да биде капитен на тимот.

Сепак, неговиот агент Мино Рајола има други планови и преферира Џиџо Донарума да не стави потпис на нов договор и да направи трансфер.

Контроверзниот агент често јавно говореше дека сака да ги види плановите на новите сопственици од Кина, бараше гаранции дека калчолигашот ќе се засили во претстојниот период и дека ќе се врати на славните патеки, во спротивно неговиот фудбалер ќе си замине.

Последните информации велат дека Џиџо Донарума ги прифатил советите на својот агент, и на своите блиски пријатели им се доверил дека ќе се пресели во Премиерлигата.

Таму пак, два клуба го чекаат расплетот на настаните околу суперталентираниот голман, тоа се Манчестер јунајтед и Манчестер Сити.

Тие наводно се подготвени да му понудат богат договор на Донарума, кој тешко се одбива, информациите велат дека станува збор за годишна плата од околу четири милиони евра.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани