Познат конечниот список на Хрватска за Европското првенство

by Стефан
1 минути читање

Селекторот на Хрватска, Златко Далиќ го објави конечниот список на фудбалери на кои ќе смета за Европскто првенство летово во Германија.

Далиќ списокот го објави пред денешниот последен натпревар пред почетокот на турнирот со Португалија. Хрватска на Европското првенство кое започнува на 14-ти јуни ќе игра во група со Шпанија, Италија и Албанија.

ГОЛМАНИ: Доминик Ливаковиќ (Фенербахче), Ивица Ивушиќ (Пафос), Неделјко Лабровиќ (Ријека).

ОДБРАНА: Јосип Јурановиќ (Унион Берлин), Јосип Станишиќ (Баер Леверкузен), Мартин Ерлиќ (Сасуоло), Јосип Шутало (Ајакс), Домагој Вида (АЕК), Мартин Понграчиќ (Лече), Јошко Гвардиол (Манчестер Сити), Борна Соса (Ајакс).

СРЕДЕН РЕД: Лука Модриќ (Реал Мадрид), Марсело Брозовиќ (Ал Наср), Матео Ковачиќ (Манчестер Сити), Ловро Мајтер (Волфсбург), Марио Пашалиќ (Аталанта (Лука Иванушец (Фејенорд), Мартин Батурина (Динамо Загреб), Лука Сучиќ (Салзбург), Никола Власиќ (Торино).

НАПАД: Анте Будимир (Осасуна), Андреј Крамариќ (Хофенхајм), Бруно Петковиќ (Динамо), Иван Перишиќ (Хајдук), Марко Пјаца (Ријека), Марко Пашалиќ (Ријека).

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани