Ништо од трансферот на Обамејанг во ПСЖ, кои се другите опции на напаѓачот?

by
1 минути читање

Се пишуваше дека ПСЖ и Борусија Дортмунд постигнале договор за трансфер на Обамејанг за сума од 70 милиони евра, и се верува дека така и било. Но новиот спортски директор Антеро Енрике во консултација со тренерот Унаи Емери решиле дека Обамејанг е прескап за таа сума и клубот треба да се насочи кон други цели.

ПСЖ ќе се сврти кон ангажман на Килијан Мбапе од Монако и Алексис Санчез од Арсенал, а Обамејанг ќе бара нов клуб.

Според „Билд“, Обамејанг има три опции. Првата е да замине во Кина од каде што Борусија Дортмунд би ги добила планираните 70 милиони евра, а и фудбалерот богато би заработил.

Втората е да остане барем уште една сезона во Борусија Дортмунд и да потпише нов договор.

А третата е да се врати во Милан. Но ова би била нереална варијанта ако се земе во предвид дека „росонерите“ веќе го ангажираа Андре Силва а на добар пат се да го донесат и Белоти од Торино.

Не се исклучува можноста и за трансфер на Обамејанг во Премиерлигата, Арсенал е во потрага по напаѓач.

Можно е и ова да ти се допаѓа

@2024 – Сите права задржани