Џирона со два автогола и промашен пенал на Миовски загуби од Феенорд, Аталанта сигурна во ЛШ (ВИДЕО)

by 24 фудбал

Екипата на Џирона претрпе втор пораз во Лигата на шампионоте, овојпат на својот „Монтиливи“ од Феенорд (2-3).

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски доби шанса од првата минута, дебитира во елитното натпреварување и одигра 75. минути. Сепак, своето деби во европската елита тој нема да го памети по добро бидејќи не реализира пенал во вториот дел при резултат 1-2 за својот тим.

Резултатот го отвори Лопез во 19. минута, потоа израмнувањето дојде со автогол на Херера, а Миламбо стрела за пресврт на Феенорд. Имаа и гостите нереализиран пенал, додека во вториот дел беше поништен автогол кој си го дадоа Холанѓаните.

Следеше нереализираниот пенал на Миовски, по што Ван де Бек донесе израмнување (2-2). Сепак, уште еднаш Џирона си даде автогол преку Крејчи и загуби со 2-3.

Сигурен гостински триумф забележа Аталанта кај Шахтјор (0-3). Со головите на Берат Џимшити и Адемола Лукман тимот од Бергамо уште на полувреме имаше двојна предност, а победата ја потврди Раул Беланова на стартот на вториот дел.

Аталанта има четири бода во Лигата на шампионите, Феенорд е на три, Шахтјор на еден, а Џирона на Миовски е без бодови.