Полска на прагот на елиминација, Австрија до важна победа (ВИДЕО)

by bojan
Арнаутовиќ

Австрија со 3-1 ја совлада Полска и направи значаен исчекор кон нок-аут фазата, популарните „црвено-бели“ пак се пред елиминација на Европското првенство.

Ниту Роберт Левандовски не помогна за Полска да стигне до првите бодови во Германија, попладнево, Австрија со 3-1 ги совлада популарните „црвено-бели“ и ги остави на последното место во Групата Д.

Траунер го отвори резултатот во 9. минута, но Полска успеа брзо да се врати во игра, да создаде неколку шанси и по половина час игра да изедначи преку Пјонтек.

Роберт Левандовски влезе во игра во 60. минута, но немаше никаков ефект врз играта на неговата репрезентација. Кратко потоа Баумгартнер погоди од врвот на шеснаесетникот за 2-1, а во 78. минута, Арнаутовиќ од пенал реализираше за 3-1 и ги реши дилемите околу победникот.

Со овој триумф, Австрија направи голем исчекор кон нок-аут фаза, додека пак Полска е пред збогување, со оглед на тоа дека во последното коло ќе играат против фаворизираната Франција.

Обложувај се онлајн на натпреварите од ЕП на Моцарт и добиј бонус до 400 евра, регистрирај се ТУКА.