Лас Палмас ги имаше „кралевите“ на тацна, но за три минути Роналдо ја распрсна бајката (ВИДЕО)

Реал Мадрид беше на работ на пораз на свој терен од Лас Палмас. Гостите одиграа фантастичен меч и заслужија победа, но класата на крајот беше пресудна.

Натпреварот почна совршено за Реал Мадрид, Иско уште во осмата минута донесе водство од 1-0, но само две минути подоцна Лас Палмас преку Танаусу изедначи на 1-1.

На почетокот од второто полувреме Герет Бејл направи глупост, заработи црвен картон и го остави Реал Мадрид со играч помалку.

Лас Палмас играше одличен фудбал, изгледаше опасно од контри а многу брзо тоа го претвори и во погодоци.

По игра на Серхио Рамос со рака, беше покажан пенал за Лас Палмас кој го реализираше Виера за водство од 2-1. Само три минути подоцна Боатенг погоди за предност и од 3-1.

Реал Мадрид напаѓаше со десет играчи, имаше шанси, но и на спротивната страна Лас Палмас пропушти неколку прилики за поубедлива предност.

Во финишот од мечот на сцена стапи Кристијано Роналдо, во 86. мунута најпрво намали на 2-1, а три минути подоцна погоди за конечни 3-3.

Реал Мадрид загуби два бода од овој меч, во моментов Барселона е на првото место на табелата со еден бод пред кралскиот клуб кој има и натпревар помалку.