Германија во завршницата до триумф над Чешка, Англија сигурна против Малта (ВИДЕО)

Германија дојде
до посакуваните три бода од гостувањето кај Чешка во групата „Ц“, обезбеди
триумф од 1-2 и тоа во самата завршница од мечот.

Гостите беа тие
кои први поведоа на натпреварот во Прага, и тоа со голот на Вернер уште во 4. Минута.
Во второто
полувреме Дарида донесе израмнување на резултатот со голот во 78. минута, а на
две минути пред истекот на регуларните 90 минути Хумелс обезбеди победа за „Панцирите“.

Германија со максимални 7 победи од исто толку натпревари, односно со 21 бод се на првото место во групата „Ц“, пред Северна Ирска (16) и Чешка (9).

Англија броеше
шанси среде Малта,
a големата
разлика во резултатот ја направи во самиот финиш од средбата.

„Гордиот Албион“
славеше со 0-4 на гостувањето во Атард во мечот од групата „Ф“. Кејн во 53. минута го скрши отпорот на домаќините, на 0-2 гостите зголемија преку Бертранд во 86. минута, а потоа постигнаа уште два гола во судиското продолженије, Велбек погоди за 0-3, а конечниот исход го постави Кејн со својот втор гол на средбата.