Елмас стави точка на натпреварот, Македонија се радува на прва победа во гости по повеќе од една година (ВИДЕО)

by bojan
Македонија, Атанасов

Македонија ја совлада Летонија со 0-3 за прва победа на гости по повеќе од една година, Атанасов, Ќамили и Елмас се погрижија за славје на „црвено-жолтите“ во Рига.

Македонија стигна до нова победа во Лигата на нации, вечерва избраниците на Милевски ја совладаа Летонија и го задржаа првото место во Група 4.

Можевме да поведеме уште на стартот и тоа со гол за паметење, малку фалеше Димитриевски од својата половина да го матира својот колега, но Матревич со крајни сили ја сочува својата мрежа.

По неколку полу-шанси, „црвено-жолтите“ поведоа во 35. минута, по една убава акција во која учествуваа Барди и Елмас, Миовски спушти топка на пет метри а Атанасов реализираше за 0-1.

Летонија се зaкани во финишот на првото полувреме, но Димитриевски со две интервенции го спаси нашиот гол.

Домаќините притиснаа и на стартот од вториот дел, но откако Македонија одолеа на притисокот, Ќамили донесе 0-2 во 70. минута, долгата топка на Димитриевски на крајот се покажа како асистенција откако Ристовски не ја допре во воздушниот дуел.

Точка на натпреварот беше ставена во 92. минута, Барди повлече, топката случајно дојде до Елмас, кој испрати проектил во аголот за нова радост и конечни 0-3.