Херта испадна од Бундеслигата, Бохум ги прати во втората лига со гол во 94. минута (ВИДЕО)

Херта е првиот тим кој испадна од Бундеслигата оваа сезона откако на свој терен одигра 1-1 против Бохум, гостите голот го постигнаа во самиот финиш од мечот.

Германија

Херта беше најсериозен кандидат за испаѓање, но доколку денеска победеше ќе ги задржеше шансите и ќе се бореше до последното коло, тоа не се случи и во следната сезона ќе играат во втората лига.

Тие поведоа со гол на Тосарт во 63. минута, а Бохум изедначи со погодок на Шлотербек во 94. минута.

Хофенхајм денеска избори опстанок откако ја совлада екипата на Унион Берлин со 4-2, гостите загубија важни бодовови во борбата за местото во Лигата на шампионите.

Шалке со гол во самиот финиш се спаси од пораз на свој терен против Ајнтрахт Франкфурт. Мечот заврши 2-2.

Немаше победник и на дуелот меѓу Вердер Бремен и Келн кој заврши 1-1.