24фудбал

Илијадници навивачи на Ливерпул ќе ја тужат УЕФА за инцидентите во Париз

Пред последното финале од Лигата на шампионите се случија големи инциденти при влезот на стадионот во Париз од кои настрадаа голем број фанови на Ливерпул.

Англија

Поради продажба на фалсификувани влезници се создаде огромна гужва пред влезот на стадионот во Париз. Почетокот на мечот доцнеше, а многу од фановите со купени билети останаа надвор.

Дел од нив се жалат дека заработиле физички повреди и психолошка траума од стампедата кои се случуваа поради лошата организација.

Околу 2000 навивачи ангажираа адвокати и ќе поднесат тужба против УЕФА за нарушување на договорото при купување влезници, за слабата организација и предизвикување на повреди кај навивачите.

Ливерпул како клуб помага во комплетирање на сведоштвата на своите навивачи и им дава поддршка во целиот случај.

Тогаш УЕФА првично ги обвини навивачите за доцнењето на мечот, а потоа се извини но вината ја префрли на француските организатори.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.