24фудбал

Познат е распоредот за новата сезона во Ла Лига, Димитриевски во првото коло гостува на Камп Ноу

Новата сезона во најдобрата шпанска лига ќе стартува на 13. август, Столе Димитриевски со Рајо Ваљекано во првото коло ќе гостува на Барселона.

Шпанија

Бранителот на трофејот, Реал Мадрид ќе почне на гостински терен кај Алмерија, а Атлетико Мадрид му гостува на Хетафе.

Првото Ел Класико ќе биде на 16 октомври во рамките од деветтото коло, а Реал Мадрид ќе биде домаќин, дуелот не Камп Ноу ќе биде одигран на 19 март.


Ла Лига 1 коло:

Атлетик Билбао – Мајорка

Барселона – Рајо Ваљекано

Реал Бетис – Елче

Селта Виго – Еспањол

Кадиз – Реал Сосиедад

Осасуна – Севиља

Алмерија – Реал Мадрид

Хетафе – Атлетико Мадрид

Реал Ваљадолид – Виљареал

Валенсија – Жирона


Комплетниот распоред од Ла Лига можете да го погледнете на овој ЛИНК.