24фудбал

Карим Бензема бил ограбен од албански функционер!

Албанската полиција на барање на Интерпол го уапсила Алфред Продани кој е обвинет за кражба на повеќе куќи во Шпанија меѓу нив и домот на ѕвездата на Реал Мадрид, Карим Бензема.

Шпанија

41-годишниот Продани е функционер од албанската власт, тој бил директор на Јавното претпријатие Водовод во областа Курбин во Албанија.

Шпанската влада распошала меѓународна потерница по Продани кој се терети за учество во грабеж на десетина куќи во Шпанија меѓу кои и таа на Карим Бензема.

Грабежот во куќата на Бензема се случил во 2019 година додека Реал Мадрид играл Ел Класико дуел против Барселона.

Продани треба да биде екстрадиран во Шпанија каде ќе му се суди за грабежите во кои учествувал.

Тој добил функција поради врските со албанската социјалистичка влада, а случајот со Бензема го користи опозицијата во оваа земја за да добие поени во јавноста.

„По кражбата од Бензема доби награда директорска функција од Владата. Ако успее да го ограби Меси, сигурно ќе го стават за министер“, иронично искоментира Крешник Спахиу, лиде на опозицискиот црвено-црн сојуз.

Продани се сомничи и дека од 2013 до сега ограбил вкупно 40 домови ширум Европа.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.