Димитриевски е херојот на Рајо, му одбрани пенал на Депај за победа над Барселона! (ВИДЕО)

Македонскиот голман, Столе Димитриевски е херој на Рајо Ваљекано, му одбрани пенал на Мемфис Депај и го сочува водството на својот тим за победа од 1-0.

Шпанија

Првпат по 20 години Рајо Ваљекано ја победува Барселона и тоа благодарение на нашиот Столе Димитриевски кој одбрани пенал.

Првиот шок за Барселона се случи во 30. минута кога Радамел Фалкао постигна гол за водство на Рајо Ваљекано од 1-0.

Барселона не создаваше многу шанси, Рајо одлично играше, но каталонците добија шанса од пенал да се вратат во игра. Во 72. минута Депај шутираше од белата точка, Димитриевски го одбрани неговиот шут и го сочува водството на Рајо.

Барселона се трудеше до крајот да се спаси од пораз но не успеа, резултатот остана 1-0.

Овој пораз дополнително го зголемеува притисокот врз Куман, дури може за него ова да биде и последен меч на клупата на Барселона.