24фудбал

Тухел: Ни недостасуваше играч како Лукаку

Тренерот на Челси, Томас Тухел е полн со пофалби за Ромелу Лукаку кој им ја донесе победата над Зенит.

Лига на Шампиони

По доаѓањето од Интер, Лукаку веднаш се вклопи во тимот на Челси и почна да дава голови, и во Премиерлигата и во Лигата на шампионите.

„Перформансот од Лукаку не беше лесен. Не креиравме многу шанси за него, но тој е тим на играч кој не ја губи самодовербата и затоа е светска класа“, вели Тухел.

„Тој е многу важен, не можете да најдете многу напаѓачи со неговиот квалитет“.

„Победувавме и без Ромелу, имавме резултати. Но тој е тим на играч кој ни недостасуваше, не само поради неговиот талент туку и поради неговата личност. Тој е така скромен дечко и супер комуникатор во соблекувалната што креира убава енергија околу него во тимот и ние сме горди поради тоа што го имаме“.

„Духот и атмосферата лани не однесоа многу далеку и важно е да ги имаме повторно. Со Лукаку ги имаме, тој знае каков е овој клуб. Го имаме него и многу сме задоволно бидејќи тој на сите околу им дава самодоверба“.