24фудбал

Денеска ждрепка за осминафиналето од Лига Европа, еве кои екипи останаа во игра за трофејот

Синоќа заврши првата елиминациона рунда од Лига Европа, 16 екипи продолжуваат понатаму, а денеска ќе ги дознаат противниците за осминафиналето.

Лига Европа

Денеска од 13 часот во Нион ќе биде извршена ждрепката за следната рунда во Лига Европа.

16 екипи остануваат во натпреварувањето, тие се: Милан, Ајакс, Арсенал, Динамо Загреб, Динамо Киев, Гранада, Манчестер јунајтед, Молде, Олимпијакос, Глазгов Ренџерс, Рома, Шахтар, Славија Прага, Тотнем, Виљареал и Јанг Бојс.

Во ждрепката нема да има никакви привилегии, сите екипи ќе се влечат од еден шешир.

Првите осминафинални натпревари се играат на 11 март, а седум дена подоцна се реваншите.