24фудбал

Адвокатот на Марадона џабе обвинуваше, брзата помош пристигнала за 11 минути

Обвинителството откри дека брзата помош пристигнала во домот на Диего Марадона по 11 минути, спротивно на тврдењата од неговиот адвокат дека на возилото му требало повеќе од половина час.

Јужна Америка

По смртта на Диего Марадона, неговиот адвокат излезе со сериозни обвинувања, велеше дека брзата помош не реагирала на време, и требало повеќе од половина час да пристигне. Најави дека до крај ќе ја бара правдата и порача дека ова е криминален идиотизам.

Сепак, истрагата на обвинителството покажува нешто сосема поинаку.

Во краток период се направени два повика. Во 12:16 часот по локално време, личниот доктор на Диего Марадона, Леополдо Луке се јавува на итната служба и бара брза помош. 

Беше објавен снимениот разговор, Луке не открива за кого станува збор, само вели дека е маж на 60-ет годишна возраст кој најверојатно доживеал срцев удар.

Во 12:17 часот, личниот асистент на Диего Марадона се јавува во компанијата „Свис Медикал“ бара помош и во 12:28 часот пристигнува амбулантно возило од компанијата „+Вида“. 

Сето ова е утврдено со помош на логовите кои ги обезбедил мобилниот оператор и безбедносните камери од приватната населба во која престојувал Диего Марадона.