24фудбал

Бразил првпат по 20 години нема да игра на Олимпијада

Бразилската фудбалска репрезентација нема да го брани трофејот од олимписките игри откако не успеа да се пласира на турнирот во Париз откако загуби од големиот ривал, Аргентина.

Јужна Америка

Во одлучувачкиот меч од последното, трето коло од завршниот јужноамерикански квалификациски тунирнир кој се игра во Венецуела, Бразил загуби со 1-0 од Аргентина.

Единствениот гол за Аргентина У23 која е предводена од Хавиер Маскерано, го постигна Лучиано Гонду во 77. минута од мечот.

Парагвај со седум бода го освои првото место во групата, Аргентина е втора со пет бода. Овие две селекции одат на Олимписките игри. Бразил ја совлада само Венецуела, а тоа не беше доволно за учество во Париз.

Ова првпат од 2004 година Бразил да не се пласира на Олимписки игри.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.