24фудбал

Седмицата од Рома му пресуди, Емполи му даде отказ на Занети!

Емполи му врачи отказ на тренерот Паоло Занети по убедливиот пораз од Рома од 7-0 на Олимпико, нов предводник на тимот ќе биде Аурелио Андреацоли.

Италија

По само четири одиграни кола летна првата „глава“ во Серија А, Паоло Занети доби отказ.

Емполи има четири порази на стартот од новата сезона, а чашата ја прели загубениот меч со 7-0 од Рома.

Ова беше историски пораз за Емполи кој никогаш претходно немаше примено повеќе од пет гола на еден натпревар од Серија А.

Нов тренер на Емполи ќе биде Аурелио Андреацоли кој по четврти пат во кариерата се враќа во овој клуб.

Во следното коло Емполи ќе има тешка задача да го освои првиот бод бидејќи го пречекува Интер кој е најголем кандидат за Скудетото.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.