24фудбал

Колку пари потроши Брајтон да го состави стартниот тим со кој победи на Олд Трафорд?

Манчестер јунајтед има лош старт на сезоната, синоќа фановите на овој клуб доживеаа ново разочарување откако Брајтон ги совлада со 3-1 на Олд Трафорд.

Англија

Веќе одамна е познато дека Тен Хаг никогаш не ја презема вината на себе туку постојано бара изговори.

„Не сме во криза, но треба да бидеме разочарани. Сите тимови трошат многу пари. Брајтон троши пари. Кога ќе треба Манчестер јунајтед да купува, се надувуваат цените. Тоа исто така е точно“, рече Тен Хаг по мечот.

Можеби некој дел од оваа изјава и држи вода, но не и тоа дека Брајтон е во групата на клубови кои трошат многу.

За да го состави стартниот тим кој искочи на Олд Трафорд, Брајтон потрошил само 18,2 милиони евра. Колку за споредба, Манчестер јунајтед за Онана плати 52,5 милиони евра ова лето, а тој по првите пет кола, веќе прими десет гола.

Стартниот состав на Брајтон на Олд Трафорд:

Стил 0 евра

Данк 0 евра

Ван Хеке 2 милиони евра

Велтман 1 милион евра

Лампти 1,2 милиони евра

Дахуд 0 евра

Грос 3 милиони евра

Лалана 0 евра

Адингра 8 милиони евра

Митома 3 милиони евра

Велбек 0 евраОбложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.