24фудбал

Барса доби ОК од Ла Лига но со правилото „40%“, еве што значи тоа за враќање на Меси

Ла Лига конечно даде зелено светло за физибилити планот на Барселона, но „каталонците“ ќе мора да работат со правилото „40%“ и ова го компликува враќањето на Лео Меси.

Шпанија

Голем број на извори од Шпанија пренесуваат дкеа Ла Лига конечно дала зелено светло за физибилити планот на Барселона.

Прво што ќе направи клубот од Камп Ноу е да ги регистрира Гави, Араухо, Маркос Алонсо, Ињаки Пења и Серхи Роберто, а ќе се финализира и новиот договор на Балде.

Жоан Лапорта и неговите соработници исто така ќе достават конкретен предлог до Лео Меси (оредени извори пишуваат дека понудата ќе биде испратена веќе утре), но враќањето на Аргентинецот е прилично комплексно бидејќи Барса ќе треба да работи со рестрикции и правилото „40%“

Тоа значи дека од секои 10 милиони кои ќе бидат скратени/заштеден, само 4 милиони евра ќе можат да бидат потрошени.

Се шпекулира дека на продажба ќе одат играчи како Ансу Фати, Феран Торес и Франк Кеси, а на излезна врата дури може да се најде и играчи како Рафиња и Ерик Гарсија (доколку пристигнат добри понуди).

Со оглед на тоа што Лео Меси нема долго да ја чека Барселона, Матеу Алемани ќе треба што поскоро да ги реализира овие трансфери и да отвори простор во буџетот.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.