24фудбал

Играч на Валенсија одби да се слика со пораката за анти-расизам, има причина за тоа!

Пред почетокот на денешниот меч меѓу Мајорка и Валенсија, фудбалерите на двете екипи позираа пред банер против расизмот, сите играчи освен еден.

Шпанија

Се работи за фудбалерот Муктар Диакабу, додека другите се сликаа, тој не сакаше да позира па се повлече назад.

Фудбалерот на Валенсија пред две години бил жртва на расизам, но тогаш никој не бил казнет поради тие испади кон него.

Веројатно во знак на револт поради тоа што неговиот случај поминал речиси неприметно, Диакабу одбива да учествува во анти-расистички церемонии во фудбалот.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.