Јунајтед заврши со Европа, Севиља ќе игра полуфинале со Јувентус (ВИДЕО)

Манчестер јунајтед доживеа тежок пораз на гостувањето кај Севиља каде загуби со 3-0, во полуфиналето оди и Јувентус кој ја сочува предноста од Торино, мечот во Лисабон против Спортинг заврши 1-1, Баер Леверкузен со убедливи 4-1 го победи Ројал Унион на негов терен.

Лига Европа

Манчестер јунајтед важеше за најголем фаворит во Лига Европа, но доживеа шлаканица од Севиља која е маестрална во ова натпреварување историски гледано.

Севиља го отвори мечот уште во осмата минута кога Ен Несири погоди по една катастрофална грешка на Мегваер.

По две минути игра Баде даде гол за предност од 2-0, а во 81. минута Ен Несири со својот втор гол ги постави конечните 3-0.

Севиља во полуфиналето ќе игра со Јувентус кој денеска одигра 1-1 кај Спортинг и со вкупни 2-1 оди понатаму.

Рабио во деветтата минута даде гол за предност на Јуве од 1-0, Едвардс во 20. погоди за 1-1.

Баер Леверкузен со убедливи 4-1 го победи Унион Ројал и со вкупни 5-2 оди во полуфиналето. Диаби, Бакер, Фримпонг и Нлозек ги дадоа головите за германскиот тим, Терхо погоди за белгијците.