24фудбал

Навивачите на Челси разочарани, Тод Боли го избрка човекот кој 30 години ги одржуваше терените

Новиот сопственик на Челси, Тод Боли продолжува со промените на Стемфорд Бриџ, последните информации велат дека отказ добил Џејсон Грифин, главниот човек за одржување на терените кој е дел од клубот преку 30 години.

Англија

Откако Тод Боли го превзеде Челси, бизнисменот од САД покажа колку е суров бизнисот и почна да дели откази на луѓе кои долги години беа дел од клубот. Беа направени промени во лекарскиот персонал, тренерскиот персонал, луѓето задолжени за ангажирање на нови фудбалери и во многу други департмани.

Последните информации велат дека отказ добил и главниот за одржување на терените. Станува збор за Џејсон Грифин, кој е дел од Челси преку 30 години а во 2003 станува прв човек на тимот задолжен за одржување на терените и раководи со десетина луѓе.

Тој се грижеше теренот на Стемфорд Бриџ, терените во тренинг центарот Кобам и Кингсмедоу (каде игра женскиот тим и младинците) да бидат во топ форма. Заедно со Џејсон Грифон отказ добил и неговиот син Рис Грифин, кој исто така десетина години е дел од клубот и му бил помошник на неговиот татко. 

Од Челси одбиваат да образложат зошто е повлечен ваков потег, а дел од навивачите се разочарани што отказ добиваат луѓе кои имаат долгогодишна историја со клубот.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.