24фудбал

Јувентус се откажува од пет фудбалери за да заштеди 70 милиони

Според пишувањата на Газета дело Спорт, Јувентус по крајот на сезоната ќе се раздели со Анхел Ди Мариа, Адриен Рабио, Алекс Сандро, Хуан Квадрадо и Леандро Паредес, идеата е да се заштедат 70 милиони евра.

Италија

Јувентус минува низ турбулентен период, клубот доби ново раководство поради истрагата за штелување на сметки, како и 15 бода казна од Фудбалската федерација на Италија.

Ваквиот развој на настаните ќе влијае и врз плановите за идната сезона, а според Газета дело Спорт, визијата на Џон Елкан е јасна.

Мора да се кратат трошоците па „старата дама“ летоска ќе се раздели со Анхел Ди Мариа, Адриен Рабио, Алекс Сандро, Хуан Квадрадо и Леандро Паредес со цел да се заштедат 70 милиони евра.

Исто така, поголема шанса треба да им се даде на млади играчи како Ајлинг Џуниор, Николо Фаџоли, Фабио Мирети и Матијас Суле.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.