24фудбал

Манчестер јунајтед објави рекордни загуби, секоја недела губел по 2 милиони

Манчестер јунајтед го откри финансискиот извештај за сезоната 2021/22, „ѓаволите“ прикажаа за нив рекордна загуба од 115,5 милиони фунти.

Англија

Долговите на Манчестер јунајтед пораснаа откако клубот од Олд Трафорд за финансиската година која завршува на 30. јуни прикажа за нив рекордна загуба од 115,5 милиони фунти.

И покрај тоа што приходите пораснале за 18% и се искачиле на бројката од 583 милиони фунти, клубот секоја недела губел нешто над 2 милиони фунти.

Една за причините за загубите е зголемувањето на сметката за плати по трансферите на Кристијано Роналдо, Џејдон Санчо и Рафаел Варан.

Сметката за плати пораснала за 19,1% во однос на претходната сезона и изнесува 384,2 милиони фунти, што е рекордна бројка за било кој тим од Премиерлигата и надминување на рекордот на Манчестер Сити од 355 милиони фунти.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.