24фудбал

Тухел добил ветување за шест засилувања и 200 милиони за трансфери

Новите сопственици на Челси предводени од Тод Боли му ветиле на тренерот Томас Тухел шест засилувања, „сините“ ќе имаат 200 милиони фунти за засилувања.

Англија

Челси започнува нова ера ова лето без Роман Абрамович на чело на клубот, и новите сопственици ветуваат финансии и тим со кој ќе им се парира на Манчестер Сити и Ливерпул.

Медиумите од Англија пренесуваат дека на Томас Тухел му било ветено дека ќе добие шест квалитетни засилувања. Трансферот буџетот ќе биде 200 милиони фунти, сумата може дополнително да се зголеми преку продажба на играчи.

Се шпекулира со имињата на Де Лихт, Кунде, Стерлинг, Габриел Жесус, Ришарлисон и Дембеле.