24фудбал

Денот кога Суарез ја советувал Барса да го ангажира Дарвин Нуњез: Можеа да го купат за 15-20 милиони но...

Луис Суарез на Барселона и го препорачал својот сонародник Дарвин Нуњез, „каталонците“ можеле да го купат за 15-20 милиони евра но не го послушале советот на напаѓачот.

Останато

Утрово Бенфика го потврди трансферот на Дарвин Нуњез во Ливерпул, Уругваецот ќе стане најскапиот играч на „црвените“ во зделка вредна 75+25 милиони евра.

Кариерата на напаѓачот можела да биде сосема поинаква доколку Барселона го послушала Луис Суарез.

„Го препорачав Дарвин Нуњез на Барселона кога тој беше во Алмерија“ – изјави неодамна Луис Суарез. „Имам 15 години искуство од фудбал во најразлични земји и знам да препознаам добар напаѓач“.

„Им реков, „обрнете внимание на овој играч, тој е многу добар, покажува интересни работи“. Ми кажаа дека играл во Алмерија и дека е премногу млад“.

„Можеа да го купат за 15-20 милиони евра, а сега треба да платат 80-90 или 100 милиони евра“.