24фудбал

Барса добива инјекција од 200 милиони евра, се прадаваат 49% од „БЛМ“

Барселона е многу блиску до договор за продажба на 49% од компанијата „Барса Лајсенсинг & Мерчендајзинг“ (БЛМ) во зделка вредна 200 милиони евра.

Шпанија

„Каталонците“ ќе си ја олеснат финансиската позиција во пресрет на летниот преоден рок и ќе имаат повеќе средства за плати и трансфери.

Како што пренесуваат медиумите од Шпанија, Барселона е многу блиску до договор за продажба на 49% од компанијата „БЛМ“.

Конзорциумот составен од Фанатикс и Инвестиндустријал ќе плати околу 200 милиони евра. 

Зделката се крчкала уште во времето на претходното раководство на чело со Жозеп Мариа Бартомеу и сумата за која се преговарала била поголема, но со заминувањето на Лео Меси, се променила ситуацијата.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.