24фудбал

Манчестер Сити откри спектакуларна статуа од Агуеро во чест на неговиот легендарен гол (ВИДЕО)

По повод десетгодишнината од голот на Кун Агуеро кој навивачите на Манчестер Сити вечно ќе го паметат, клубот откри голема статуа од Аргентинецот пред стадионот „Етихад“.

Англија

На 13. мај 2012 година во последното коло од Премиерлигата, Кун Агуеро во 94. минута постигна гол против Квинс Парк Ренџерс кој на Манчестер Сити им ја донесе титулата во Премиерлигата.

Манчестер Сити реши да направи статуа токму од радоста на Агуеро по тој историски гол. Таа денеска е отркиена.

Со ова Агуеро им се приклучува на Винсент Компани и Давид Силва кои се преостанатите двајца играчи на Манчестер Сити кои имаат статуи пред стадионот.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.