24фудбал

УЕФА определи каде ќе се играат финалињата во ЛШ и ЛЕ идната сезона

УЕФА ги определи градовите домаќините на финалните мечеви од европските клупски натпреварувања за сезоната 2022/23.

Лига на Шампиони

Откако УЕФА објави дека Прага ќе биде домаќин на финалето од Конференциската лига, Европската куќа на фудбалот ги определи и домаќините на финалните натпревари од Лигата на шампионите и Лига Европа.

Истанбул ќе биде домаќин на финалето од Лигата на шампионите, финалето ќе се игра на стадионот „Ататурк“.

Истанбул требаше да биде домаќин и на финалето во 2020, но тогаш поради ковид-19 се играше во Лисабон, а на турската метропола и беше доделено финалето во 2021, но и тогаш поради ситуацијата со ковид, финалето се играше во Порто.

Сега УЕФА прави нов, трет обид за финалето да се одигра во Истанбул.

Финалето во Лига Европа ќе се игра во Будимпешта на арената „Пушкаш“.


Обложувај се онлајн на Моцарт, 100% бонус на прва уплата до 400 евра, регистрирај се на овој ЛИНК.