Барселона со реми се враќа од Франкфурт, Пике се повреди (ВИДЕО)

Барселона одигра 1-1 на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт во првиот четвртфинален натпревар од Лига Европа, Жерар Пике уште кон средината на првото полувреме го напушти теренот поради повреда.

Лига Европа

Првиот четвртфинален натпревар од Лига Европа меѓу Ајнтрахт Франкфурт и Рома заврши без победник 1-1.

Пех за Барселона во овој меч е повредата на Жерар Пике кој ренерот го напушти во 23. минута од натпреварот, на негово место влезе Ленгле.

Резултатот беше отворен по три минути игра во второто полувреме кога Кнауф постигна прекрасен гол за водство на Ајнтрахт од 1-0.

Во 66. минута Феран Торес го изедначи резултатот на 1-1.

Десет минути подоцна Ајнтрахт остана со играч помалку откако Тута заработи втор жолт картон, но Барса не го искористи тоа.

Со 1-1 завршија и натпреварите Вест Хем - Лион и Лајпциг - Аталанта. Брага со 1-0 го совлада Глазгов Ренџерс.