24фудбал

Реал сака да „украде“ фудбалер на Барселона и тоа беспари!

Медиумите од Шпанија пренесуваат дека Реал Мадрид сака да го ангажира дефанзивецот на Барселона, Роналд Араухо и тоа без да биде платено обесштетување.

Шпанија

Реал пројавува интерес за услугите на Роналд Араухо, „кралевите“ сакаат да го искористат фактот што перговорите за нов договор на дефанзивецот тапкаат во место и да го примамат да се пресели во Мадрид.

Клубот од Сантијаго Бернабеу се надева дека Роналд Араухо нема да ја продолжи верноста (актулниот договор е со трајност до јуни 2023) и беспари ќе се пресели во нивните редови.

По ваквите шпекулации, Спорт пренесе дека раководството на Барса веднаш реагирало и го повикало агентот на дефанзивецот на нови преговори во следните денови.

Реал Мадрид се обиде да го купи Роналд Араухо и летото во 2018, но тогаш Барселона успеа да стигне до неговиот потпис за 1,7 милиони евра, плус бонуси кои можат да го направат трансферот вреден максимум 5,2 милиони евра.