24фудбал

Мане во 97. минута донесе победа за Сенегал против Зимбабве (ВИДЕО)

Африканскиот Куп на нации тргна со возбудувањата, а уште во првото коло се одигра натпревар кој понуди доста неизвесна завршница.

Останато

Сенегал тргна со победа во воведното коло од Африканскиот куп на Нации откако обезбеди минимална победа против Зимбабве во групата „Б“.

Единствениот гол на пресметката беше дело на ѕвездата на Ливерпул, Садио Мане кој во 97 минута од мечот биеше прецизно во ударот од белата точка.


Во истата конкуренција, Гвинеја со 1-0 беше подобра од Малави, а идентична победа обезбеди Мароко во групата „Ц“ против Гана.Вечерва со почеток од 20 часот Комон ќе ги одмери силите со Габон.