24фудбал

Ливерпул направи нешто што не му успеало на ниту еден друг англиски тим во ЛШ

Иако играше во најтешка група, Ливерпул на перфектен начин го освои првото место и се пласираше во осминафиналето од Лигата на шампионите.

Лига на Шампиони

Ливерпул станаа првиот англиски тим кој победил на сите шест натпревари во групната фаза од Лигата на шампионите.